Návštěva nejvyššího státního zástupce v Kosovu PDF Print E-mail
There are no translations available.

Brno 11. 5. 2011 -- Dne 28. dubna 2011 navštívil nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman společně s ředitelkou mezinárodního odboru Nejvyššího státního zastupitelství JUDr. Světlanou Kloučkovou Kosovo. Tato jednodenní pracovní návštěva se konala za účelem seznámení se se situací justice v Kosovu, kde působí evropská mise „vlády práva“ EULEX, včetně jednoho českého státního zástupce, JUDr. Petra Klementa, a několika českých policistů.

JUDr. Zeman se setkal s kosovským ministrem spravedlnosti a vicepremiérem Hajredinem Kucim, s nejvyšším státním zástupcem Ismetem Kabashim, se šéfem justičního komponentu EULEX a s představiteli justice v Mitrovici.

S kosovským ministrem spravedlnosti hovořil JUDr. Zeman o situaci justice v Kosovu a připravovaných legislativních změnách. Nabídl kosovskému ministerstvu spravedlnosti možnost školení pro kosovské státní zástupce, především v oblasti zajišťování výnosů z trestné činnosti, a mezinárodní justiční spolupráci. Ministr spravedlnosti Kuci pozval k návštěvě Kosova ministra spravedlnosti České republiky.

Nejvyšší státní zástupce Kosova Kabashi ocenil práci stávajícího českého člena mise EULEX, státního zástupce JUDr. Petra Klementa, a seznámil JUDr. Zemana se strukturou kosovského Hlavního státního zastupitelství a s jeho součinností s misí EULEX. V této souvislosti uvítal příjezd dalšího českého státního zástupce během léta 2011.

EULEX vyzval Českou republiku k vyslání více specialistů do mise EULEX, a to zejména expertů na finanční kriminalitu, tzv. forenzní účetnictví, policejní vyšetřovatele finanční kriminality a specializované státní zástupce.

Návštěva nejvyššího státního zástupce v Kosovu byla všemi partnery vysoce ceněna jako úspěšné zahájení expertně-politického dialogu s Kosovem v oblasti justice a práva.


PhDr. Helena Markusová
tisková tajemnice nejvyššího státního zástupce
a tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství

 
© 2012 by Háka Software