Stíhání korupce v USA zblízka: Seminář v Kroměříži přiblížil zkušenosti amerických expertů PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Kroměříž 22. února 2016 – Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pozval odborníky ze Spojených států amerických, aby se podělili s českými kolegy o své zkušenosti v boji s korupcí. Státním zástupcům z celé republiky dal seminář na půdě Justiční akademie v Kroměříži příležitost seznámit se se zajímavými detaily práce amerických vyšetřovatelů, návladních a soudců.

 

USA

Foto: Petr Malý

 

Různé osobní motivace k přijetí úplatku, práce se svědky korupčního jednání, kooperace a výměna informací mezi vyšetřovateli a úřadem prokurátora a další otázky týkající se odhalování a stíhání korupce v prostředí vysoké politiky představili hosté na případové studii konkrétní kauzy. Asistent generální prokurátorky USA Mark D. Lytle a speciální agent FBI Timothy R. Thibault popsali podrobně pozadí případu kongresmana Williama Jeffersona, od zákulisního vyjednávání úplatku až po přistižení politika při převzetí sumy sto tisíc dolarů.

 

Newyorský federální soudce Paul Oetken přiblížil soudní systém v USA, náměstek generální prokurátorky Bruce G. Ohr se zaměřil mimo jiné na pravomoci žalobců, praxi vydávání zločinců a další justiční spolupráci s ostatními zeměmi.

 

Dahlgren

Náměstek generální prokurátorky USA Bruce G. Ohr připomíná případ extradice Kevina Dahlgrena, foto: Petr Malý

 

Podle nejvyššího státního zástupce může inspirace od amerických kolegů pomoci v práci i českým specialistům na závažnou hospodářskou kriminalitu. „Zločin nezná hranic a ve svých podobách je stále víc inovativní. Proto je důležitá výměna zkušeností a osobní setkávání napříč různými státy, které přispívají k efektivnímu potírání trestné činnosti,“ ocenil přínos setkání Pavel Zeman.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 

 

 
© 2012 by Háka Software