Domovní prohlídky trojí perspektivou: Odborný seminář vybídl k diskuzi napříč profesemi PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Kroměříž 30. března 2016 – O potížích spojených s domovními prohlídkami a prohlídkami jiných prostor diskutovali státní zástupci společně se soudci a advokáty během dvoudenního semináře v Justiční akademii v Kroměříži. Důležitý nástroj trestního řízení s sebou přináší řadu aplikačních problémů i nejasností.  Jak provést prohlídku co nejefektivněji a nejúčelněji a zároveň dodržet zákon a chránit práva všech dotčených – otázka, na kterou během panelových diskuzí hledali odpověď zástupci všech právnických profesí, které se na trestním procesu podílejí.  

 

CAK celek

Foto: Petr Malý

 

Místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk a soudkyně Nejvyššího soudu Věra Kůrková přiblížili ústavněprávní a další zákonné mantinely, které institutu domovní prohlídky vymezilo dosavadní soudní rozhodování. Samostatnou kapitolou bylo téma prohlídky v prostorách, kde advokát vykonává advokacii.   

 

Zeman Vychopen

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rozhovoru s předsedou České advokátní komory Martinem Vychopněm, foto: Petr Malý

 

Komplikace v praxi přináší také technologický vývoj, kdy listinné dokumenty nahrazují stále častěji informace v elektronické podobě uschované v počítačích, paměťových médiích a úložištích.  Hledání dat, která mohou sloužit jako důkaz trestné činnosti, je mnohem náročnější a vyžaduje spolupráci se znalci. Proto se část semináře týkala například i vysvětlení technologické povahy tzv. cloudů.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software